27 Korrik 2023, 00:31

Sad/ The great singer Sinead O'Connor passes away

E trishtë/ Ndahet nga jeta këngëtarja e madhe Sinead O'Connor

XING

E trishtë/ Ndahet nga jeta këngëtarja e madhe Sinead

Këngëtarja dhe aktivistja irlandeze Sinéad O'Connor ka vdekur në moshën 56-vjeçare. Lajmin e bëri të ditur familja e saj “me pikëllim të madh”, duke thënë se “familja dhe miqtë e saj janë të shkatërruar”. Shkaku i vdekjes nuk është bërë publik.

Sinéad O'Connor ishte shumë e njohur për këngën e saj "Nothing Compares 2 U", e lëshuar në vitin 1990, e cila i solli famë botërore.

E lindur në Glenageary, County Dublin, në dhjetor 1966, këngëtarja pati një fëmijëri të vështirë. Si adoleshente, ajo u vendos në Qendrën e Trajnimit An Grianan të Dublinit, dikur famëkeqe, e krijuar fillimisht për të burgosur vajza të reja që konsideroheshin të shthurura. Një murgeshë i bleu asaj një kitarë dhe e lidhi me një mësues muzike - gjë që çoi në fillimin e karrierës muzikore të O'Connor.

E trishtë/ Ndahet nga jeta këngëtarja e madhe Sinead

Ajo publikoi albumin e saj të parë të vlerësuar nga kritikët The Lion And The Cobra në 1987, i cili hyri në top 40 në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

Vazhdimi i saj ishte albumi "I Do Not Want What I Haven't Got", i cili përfshinte "Nothing Compares 2 U".

E shkruar nga Prince, kënga arriti numrin një në mbarë botën, duke përfshirë SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar.

O'Connor, e cila ishte e hapur në pikëpamjet e saj sociale dhe politike, lëshoi 10 albume në studio midis 1987 dhe 2014.

Në vitin 1991, ajo u shpall artistja e vitit nga revista Rolling Stone dhe mori çmimin Brit për artiste solo ndërkombëtare.

Albumi i fundit në studio i O'Connor, I'm Not Bossy, I'm The Boss, u publikua në vitin 2014.

Duke u konvertuar në Islam në vitin 2018, këngëtarja nga Dublin e ndryshoi emrin e saj në Shuhada' Sadaqat, por vazhdoi të performojë me emrin e saj të lindjes. 

E trishtë/ Ndahet nga jeta këngëtarja e madhe Sinead

Në janar 2022, djali i saj 17-vjeçar Shane u gjet i vdekur pasi u raportua i zhdukur. Duke shkruar në mediat sociale pas vdekjes së tij, ajo tha se ai "kishte vendosur t'i jepte fund luftës së tij tokësore" dhe kërkoi "askush të mos e ndjekë shembullin e tij". Këngëtarja më vonë anuloi të gjitha shfaqjet live për pjesën tjetër të vitit 2022 për shkak të "dhimbjes së saj të vazhdueshme" pas vdekjes së djalit të saj.