1 Janar 2024, 19:03

Çfarë është depresioni pas festave, 64% e njerëzve vuajnë pas Vitit të Ri

XING

Çfarë është depresioni pas festave, 64% e njerëzve

Është java e parë e janarit, që do të thotë se jeta i është kthyer realitetit pas magjisë së festave. Për disa, është një lehtësim i madh. Por edhe me të gjitha lajmet e mira dhe gëzimin e saj, është një periudhë kërkuese e vitit financiarisht, fizikisht dhe emocionalisht. Sipas studimeve 64% e njerëzve raportojnë se janë të prekur nga depresioni i festave dhe më së shpeshti shkaktohet nga stresi financiar, emocional dhe fizik i sezonit. 

Depresioni pas festave ka të njëjtat simptoma karakteristike të një ankthi ose çrregullimi humori: pagjumësi, energji të ulët, nervozizëm, vështirësi në përqendrim dhe ankth. Por ndryshe nga depresioni klinik, shqetësimi është jetëshkurtër dhe jo afatgjatë. Megjithëse shpesh i kushtohet vëmendje shumë më e madhe depresionit që shfaqet gjatë festave, gjendja nuk është edhe aq e pazakontë.

Pra, çfarë është përgjegjëse për këtë mungesë të dukshme të shkëlqimit pas pushimeve?

Ka relativisht pak kërkime mbi këtë temë, por konsensusi midis ekspertëve është se rënia e adrenalinës është fajtori kryesor. Psikologia Eileen Kennedy-Moore sugjeron që tërheqja e papritur e hormoneve të stresit pas një ngjarjeje të madhe, qoftë ajo një martesë, një afat i rëndësishëm, apo pushimet, mund të ketë një ndikim të thellë në mirëqenien tonë biologjike dhe psikologjike. 

Nëse nuk keni një pushim tre-javor në gusht ose ndonjë devijim tjetër të madh gjatë vitit, pushimet e festave mund të jenë e vetmja herë kur jeta e rregullt ndërpritet. Edhe nëse festat tuaja nuk do të ishin aq të gëzuara dhe të ndritshme, truri ekzagjeron realitetet e jetës së përditshme, duke e bërë kthimin në jetën e përditshme të duket në mënyrë disproporcionale më nxitës ankthi dhe dëshpërues sesa është në të vërtetë.

Dieta gjithashtu luan një rol. Ushqimet me sheqer dhe alkool që shumë prej nesh i konsumojmë gjatë periudhës së festave mund të jenë gjithashtu një fajtor. Alkooli është një depresant i njohur gjerësisht dhe hulumtimet gjithashtu kanë lidhur ushqimin e padëshiruar me depresionin. 

Si të kaloni depresionin pas pushimeve:

1.Kujdesu për veten - Gjumi cilësor, stërvitja e rregullt dhe një dietë e pasur me lëndë ushqyese - këto gurë themeli të një stili jetese të shëndetshëm rekomandohen nga ekspertët për të rritur disponimin dhe për të menaxhuar simptomat e depresionit. Mes festimeve të natës vonë, ushqimeve me sheqer dhe listave të gjata të detyrave, këto praktika shpesh harrohen gjatë sezonit të festave. Rivendosja e tyre në rutinën tuaj është thelbësore për t'u rikthyer në rrugën e duhur nëse jeni duke luftuar emocionalisht.

2.Programoni kohë për argëtim - Ndërveprimi social është një komponent kritik i përmirësimit të mirëqenies. Tani që festat kanë mbaruar, një kalendar bosh mund të ndihet paksa dëshpërues. Mbushja e axhendës tuaj me aktivitete që ju pëlqejnë do t'ju japë diçka për të pritur me padurim.

3.Jini të durueshëm dhe merrini gjërat lehtë me veten tuaj - Depresioni pas pushimeve nuk do të qëndrojë përgjithmonë. Mos e sforconi veten pse ndiheni kështu si ndiheni dhe merrni kohën që ju nevojitet për t'u rikthyer në vetvete./xing.al