22 Korrik 2023, 12:36

Fundjava më e nxehtë! Urdhërohet mbyllja e bizneseve nga ora 12:00 – 16:00, në të kundërt gjoba 2000 euro në Greqi

Fundjava më e nxehtë! Urdhërohet mbyllja e bizneseve nga ora 12:00 – 16:00, në të kundërt gjoba 2000 euro në Greqi

XING

Fundjava më e nxehtë! Urdhërohet mbyllja e bizneseve nga ora

Kjo fundjavë në Greqi pritet të jetë më e nxehta e korrikut në 50 vitet e fundit, paralajmëroi dje (21 korrik) një meteorolog.

“Kjo fundjavë rrezikon të jetë më e nxehta e regjistruar në korrik në 50 vitet e fundit”, ka thënë Panagiotis Giannopoulos, meteorolog i transmetuesit shtetëror ERT.

Autoritetet kanë këshilluar qytetarët të punojnë nga shtëpia, nëse kanë mundësi, dhe të mos dalin nëpër rrugë, nëse nuk kanë nevojë.

Ndërkohë është urdhëruar që të gjitha bizneset të mbyllen nga ora 12:00 – 16:00 në të kundërtën do të ketë gjoba. Ministri i Punës, Adonis Georgiadis nga Kuvendi, u ka bërë thirrje bizneseve që të respektojnë vendimin për mbrojtjen e punëtorëve nga vala e të nxehtit.

“U kërkoj bizneseve që të respektojnë vendimin e ministrisë për orarin e punës (12:00 – 16:00 pushim), në të kundërt do të ketë ndërhyrje të menjëhershme nga inspektorati i punës për vendosjen e gjobave”, tha ministri.

Për çdo biznes që nuk respekton këtë vendim gjoba është 2000 euro për punonjës.

Ndërkohë i nxehti do të vijojë edhe gjatë javës tjetër.

“Athina do të regjistrojë temperaturë mbi 40 gradë Celsius për gjashtë deri në shtatë ditë, deri në fund të korrikut”, ka thënë Giannopoulos.

Një periudhë kaq e gjatë me temperatura shumë të larta, nuk është e zakonshme për kryeqytetin grek.

Autoritetet kanë raportuar se zjarrfikësit janë duke luftuar me 79 vatra zjarresh dhe është paralajmëruar që Greqia do të vijojë të jetë nën gjendje alarmi.

Burimi: Shqiptarja