30 Janar 2024, 12:36

Me profesion bankiere, kush ishte Suela Saliaj, shqiptarja që u vra nga bashkëshorti në SHBA

XING

Me profesion bankiere, kush ishte Suela Saliaj, shqiptarja që u vra nga

Suela Saliaj, 32-vjeçarja shqiptare që u vra nga ish-partneri në SHBA ishte me profesion bankiere.

Renato Muhaj vrau ish-gruan e tij në Clearwater të Floridas dhe rrëmbeu të bijën.

Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme, ku autoritetet amerikane nisën aksionin për ta kapur dhe për ta vënë atë para drejtësisë.

Renato Muhaj, 34 vjeç, u akuzua për vrasje të shkallës së parë, rrëmbim dhe abuzim të fëmijëve, tha shefi i policisë së Largo, Mike Soux gjatë një konference për shtyp pasdite.

Sipas mediave amerikane, hetimi filloi fillimisht pak para orës 3 të mëngjesit kur Muhaj goditi të dy prindërit e tij dhe ua hoqi telefonin në mënyrë që ata të mos mund të telefononin 911 për ndihmë, tha forcat e zbatimit të ligjit Clearwater në një deklaratë.

Gjatë hetimit, policia e Clearëater raportohet se ka kontaktuar Departamentin e Policisë Largo për të kontrolluar shtëpinë që i përket ish-të dashurës së Muhaj, Suela Saliaj dhe vajzës së tyre 8-vjeçare, Alessia Muhaj, në një kompleks apartamentesh në rrugën Clearwater Largo.

Soux thotë se oficerët e tij shkuan në zonë për të gjetur Renato Muhajn dhe panë shenja se një krim ishte kryer, mjaftueshëm për t’i shqetësuar ata se jeta e kujtdo që ishte brenda mund të jetë në rrezik.

“Sapo oficerët hynë në banesë, gjetën Saliajn të vdekur”, tha Soux. “Një pjesë e hetimeve është në vazhdim, por qartësisht ishte një vrasje”.

Vajza 8-vjeçare nuk ndodhej në banesë, gjë që më pas bëri që autoritetet të viheshin në kërkim të fëmijës dhe  Renato Muhajn.

Rreth orës 8:30 të mëngjesit, autoritetet mundën të gjenin një Kia Sportage ari të vitit 2017, automjeti që besohet se drejtohej nga Muhaj me vajzën e tij brenda,  tha shefi i policisë Loux.

Policia gjeti në makinë Renato Muhajn dhe vajzën e tij. Renato u dërgua në paraburgim ndërsa  fëmija është i sigurt dhe tani është me anëtarët e familjes.

Autoritetet nuk kanë thënë ende nëse kishte një urdhër ndalimi përpara se të gjendej trupi i Saliajt, por thanë se të dy jetonin në vende të ndara. Ata gjithashtu nuk dhanë detaje për motivin e vrasjes.

Departamenti i Policisë Clearwater thotë se Renato Muhaj do të përballet me akuza shtesë për sulm të rëndë, ndërhyrje të një dëshmitari dhe burgim të rremë.

Burimi: top-channel.tv