30 Gusht 2023, 19:35

Motrat bëjnë twerk mbi varrin e babait dëshmor, rrjeti shpërthen në kritika

XING

Motrat bëjnë twerk mbi varrin e babait dëshmor, rrjeti

Një video shokuese ku dy motra ukrainase kërcejnë mbi varrin e babait të tyre hero të luftës është bërë virale. Babai i tyre u vra duke mbrojtur Ukrainën kundër ushtrisë pushtuese ruse të Vladimir Putin. Por dy motrat filmuan veten duke kërcyer dhe duke kërcyer pranë varreve të ushtarëve të rënë, duke thënë se babai i tyre do të qeshte po t'i kishte parë.

Video ka ngjallur shumë kritika të ashpra dhe vajzat pranuan se kishin gabuar dhe se ishte e papërshtatshme pasi policia konfirmoi se dy vajzat e paidentifikuara do të akuzohen për përdhosje të një varri dhe mund të përballen me deri në pesë vjet burg.

Pamjet tregojnë dy motrat e reja të veshura me bluza të zeza dhe pantallona të shkurtra duke kërcyer ndërsa qëndrojnë midis varreve të ushtarëve.

Njëra prej tyre fillimisht shihet duke ulur telefonin për të regjistruar dhe më pas fillon të kërcejë. Motra tjetër më pas bashkohet dhe shihet duke bërë twerk para kamerës.

Ata kryen aktin e çuditshëm teksa vizituan varrin e babait të tyre në Varrezat Forest në Kiev, kryeqyteti i Ukrainës, më 24 gusht.

Motrat bëjnë twerk mbi varrin e babait dëshmor, rrjeti

Pas reagimit të fortë, njëra nga motrat u drejtua në rrjetet sociale për të kërkuar falje, duke thënë: “Unë dhe motra ime kërkojmë falje, nderojmë çdo ushtar të rënë për atdheun tonë. Ne vizituam varrin e babait tonë të rënë, i cili vdiq në afërsi të Izium. Fatkeqësisht, nuk ishte shumë korrekte të postoja këtë lloj video, megjithëse nuk kishim ndërmend të përdhosnim heronjtë”.

Ajo tha se mendonte se babai i saj do ta kishte gjetur qesharake duke thënë: "Sjellja jonë ishte e lidhur me të kuptuarit tonë të perspektivës së babait tonë të ndjerë mbi zakonet e varrimit, kështu që ne nuk pamë asgjë të keqe në atë kohë, por tani na vjen keq... "

Motrat bëjnë twerk mbi varrin e babait dëshmor, rrjeti