20 Dhjetor 2023, 23:55

Zgjidhja për një lëkurë të pastër gjendet tek këto 11 këshilla

XING

Zgjidhja për një lëkurë të pastër gjendet tek

Ndryshimet hormonale, ekspozimi në diell, papastërtia dhe djersa mund të ndikojnë në pastërtinë e lëkurës tuaj. Më poshtë janë disa këshilla të përgjithshme se si të keni lëkurë më të pastër.

1. Lani fytyrën. Papastërtia, djersa dhe grimi mund të irritojnë fytyrën tuaj dhe të bllokojnë poret tuaja. Lani fytyrën dy herë në ditë me ujë të ngrohtë dhe një pastrues të butë të fytyrës pa aromë.

2. Përdorni krem kundër diellit. Vini një krem dielli me SPF çdo ditë për të ndihmuar në mbrojtjen e fytyrës tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit, të cilat mund të shkaktojnë pigmentim dhe njollë në lëkurën tuaj. Duhet të përdorni krem kundër diellit me spektër të gjerë edhe në ditët me re.

3. Hidratoni fytyrën. Një hidratues i mirë do të parandalojë tharjen e lëkurës, e cila mund të shkaktojë skuqje dhe acarim. Hidratimi do të ndihmojë gjithashtu që lëkura juaj të ndihet e butë dhe elastike. Përdorni një hidratues të butë për të hidratuar fytyrën tuaj.

4. Përmbahuni nga prekja e fytyrës. Shmangni shtrydhjen e puçrrave, pikave të bardha ose të njollave. Puçrrat që shfaqen mund të çojnë në shenja aknesh dhe parandalojnë që lëkura të shërohet siç duhet pas një njolle. Duart tuaja mund të transferojnë papastërti, baktere në fytyrën tuaj, kështu që lani duart shpesh dhe shmangni prekjen e fytyrës.

5. Qëndroni të hidratuar. Hidratimi është jetik për trupin dhe lëkurën tuaj. Lëkura është pjesa e parë e trupit që humbet lagështinë dhe uji mbështet elasticitetin e lëkurës dhe mund të ndihmojë në minimizimin e rrudhave.

6. Hani një dietë të shëndetshme. Një dietë e pasur me lëndë ushqyese, veçanërisht antioksidantë, mund të nxisë rinovimin e lëkurës dhe të zvogëlojë inflamacionin. Ushqimet e përpunuara të pasura me sheqer mund të shkaktojnë puçrra ose skuqje. Konsumimi i alkoolit gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion dhe çekuilibër hormonal, duke çuar në shpërthime të lëkurës.

7. Zhvilloni një rutinë për kujdesin e lëkurës. Ndërtoni një rutinë për kujdesin e lëkurës bazuar në shqetësimet e lëkurës dhe llojin e lëkurës - një person me lëkurë të yndyrshme ose lëkurë të prirur ndaj akneve do të kërkojë një regjim të ndryshëm nga dikush me lëkurë normale, lëkurë të kombinuar, lëkurë të ndjeshme ose lëkurë të thatë. Toneri mund të largojë yndyrën e tepërt nga lëkura dhe të ndihmojë në hapjen e poreve. Produktet që përmbajnë retinoide, peroksid benzoil, acid glikolik dhe acid salicilik mund të ndihmojnë në trajtimin e akneve. Për njollat dhe pikat e zeza mund të përdorni trajtime pikash ose kremra topikalë. Nëse keni hiperpigmentim, serumet e fytyrës me vitaminë C mund të ndihmojnë në zbehjen e njollave të errëta dhe ndriçimin e lëkurës tuaj.

8. Bëni gjumë cilësor. Lëkura riparohet dhe prodhon kolagjen ndërsa flini. Mungesa e gjumit mund të shkaktojë njolla, rrathë sysh dhe vija të holla.

9. Eksfoloni lëkurën tuaj. Eksfolimi heq qelizat e vdekura të lëkurës dhe nxit rigjenerimin e qelizave të reja të lëkurës. Përdorni eksfoliantë kimikë ose eksfoliues fizikë, si pastrime, çdo javë. 

10. Pastroni furçat e grimit. Pastroni rregullisht furçat e grimit për të hequr çdo bakter. Sigurohuni gjithashtu që të lani plotësisht fytyrën tuaj pasi të keni bërë grim.

11. Konsultohuni me një dermatolog. Nëse keni nevoja specifike të lëkurës ose probleme të vazhdueshme të lëkurës - të tilla si rosacea, hiperpigmentim ose puçrra - është më mirë të konsultoheni me një dermatolog i cili mund të rekomandojë trajtim. Një dermatolog mund të sugjerojë gjithashtu një regjim të kujdesit të lëkurës bazuar në llojin e lëkurës tuaj.