8 Shtator 2022, 22:36

U nda sot nga jeta, kjo është fotoja e fundit e Mbretëreshës Elizabeth II

XING

U nda sot nga jeta, kjo është fotoja e fundit e Mbretëreshës

Mbretëresha Elizabeth II u nda nga jeta këtë të enjte në moshën 96-vjeçare. Shëndeti i saj u përkeqësua mëngjesin e sotëm dhe ajo ndodhej nën mbikëqyrjen mjekësore në Balmoral. 

Monarkja më jetëgjatë në historinë britanike vazhdoi me angazhimet mbretërore në ditët e saj të fundit. Dalja e saj e fundit publike daton me 6 Shtator ku ajo u shfaq në gjendje të mirë shëndetësore. 

Mbretëresha mbikqyri dorëzimin e pushtetit nga kryeministri në largim Boris Johnson te pasardhësja e tij, Liz Truss. Transferimi i pushtetit u bë në Balmoral të Buckingham Palace në Londër.

U nda sot nga jeta, kjo është fotoja e fundit e Mbretëreshës