22 Qershor 2023, 20:18

Remains found near the wreck of the Titanic, suspected to belong to the missing submarine

Gjenden mbetje pranë rrënojave të Titanikut, dyshohet se i përkasin nëndetëses së zhdukur

XING

Gjenden mbetje pranë rrënojave të Titanikut, dyshohet se i

Mbetje janë zbuluar brenda zonës së kërkimit për nëndetësen e zhdukur ka thënë Roja Bregdetare e SHBA.

“Ekspertët brenda komandës së unifikuar po vlerësojnë informacionin”, shkroi ai në Twitter.

Një konferencë shtypi për të diskutuar gjetjet është planifikuar të mbahet sonte.

Duke folur me ekspertë këtë javë, shumë u shqetësuan se Titani mund të ketë pësuar një shpërthim katastrofik. Një skenar i tillë mund të shpjegojë mbetjet. Por, përsëri, ky raport mund të rezultojë të jetë asgjë.

Mbetjet u gjetën nga një automjet i drejtuar nga distanca i vendosur nga Horizon Arctic, një anije kanadeze.

Titan u zhduk të dielën në Oqeanin Atlantik – 435 milje në jug të Newfoundland, Kanada – gjatë një zhytjeje ekspedite për të parë rrënojat e Titanikut.

Pesë burra janë në bord: miliarderi britanik Hamish Harding, biznesmeni britanik Shahzada Dawood, djali i tij Suleman Dawood, shefi ekzekutiv dhe themeluesi i OceanGate me bazë në SHBA, Stockton Rush, dhe piloti francez i zhytësve Paul-Henri Nargeolet.