19 Gusht 2018, 12:29

The 7-car accident in Tirana, the court issues the decision to two young people fleeing to the police

Aksidenti me 7 makina në Tiranë, gjykata jep vendimin për 2 të rinjtë që i ikën policisë

XING

Aksidenti me 7 makina në Tiranë, gjykata jep vendimin për 2

Dy ditë më parë një aksident i shumëfishtë ndodhi në Tiranë rreth orës 23:00. Një makinë tentoi t’i ikë policisë që po e ndiqte. Në tentative për t’iu larguar, ai aksidentoi 7 automjete. Makinën e drejtonte Gentian Koçi dhe pasagjer ishte Ervin Kodra. Ata kishin 2 pistoleta me vete dhe dyshohej edhe lëndë narkotike. Pas perplasjes se fundit ai zbriti nga makina dhe tentoi te fshihet ne rrugicat e lagjes aty pranë, duke hedhur dhe një nga armët në oborrin e një banese.

Aksidenti me 7 makina në Tiranë, gjykata jep vendimin për 2

Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masën arrest me burg për Gentjan Koçin dhe Ervin Kodren nën akuzën për ‘Kundërshtim të policisë’ e ‘Armëmbajtje pa leje’. 

 

Aksidenti me 7 makina në Tiranë, gjykata jep vendimin për 2

Deklarata e policisë per ngjarjen dy diteve me pare

Policia e Tiranës vijon zbatimin e planit të masave për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e elementëve me precedent kriminal në fushën e armëmbajtjes pa leje, të trafikut të lëndëve narkotike, atyre në fushën e vjedhjes, për drejtuesit e mjeteve që bëjnë gara shpejtësie apo xhirojnë gomat në ambiente publike, të atyre që drejtojnë mjetet në gjendje të dehur etj.

Në këtë kuadër, mbrëmjen e djeshme rreth orës 23:20, Policia e Tiranës ka evidentuar dhe goditur një tjetër rast të armëmbajtjes pa leje dhe mosbindjes së punonjësve të policisë për të ndaluar, ku falë punës së mirëorganizuar dhe ndjekjes nga ana e shërbimeve të Policisë, kapen dhe arrestohen drejtuesi i mjetit dhe pasagjeri.

Gjatë ndjekjes nga Policia të automjetit ku udhëtonin dy shtetasit që mbanin armë zjarri me vete, drejtuesi i automjetit ka përplasur duke u shkaktuar dëme materiale 4 automjeteve të tjera.

Policia gjeti dhe sekuestroi dy armë zjarri të tipit “Pistoletë”, të cilat u hodhën në një oborr banese dhe në një rrugicë nga drejtuesi i mjetit dhe pasagjeri.

Nga Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr.3, në bashkëpunim me Specialistët për Hetimin e Krimeve ndaj jetës dhe pronës në D.V. P., Tiranë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– Gentjan Koçi, 25 vjeç, banues në Tiranë
– Ervin Kodra, 33 vjeç, banues në Tiranë

Këta shtetas në rrugën “Jordan Misja”, duke lëvizur me mjetin tip “Tuareg”, i cili drejtohej nga shtetasi Gentjan Koçiu dhe pasagjer shtetasi Ervin Kodra, nuk i janë bindur shenjës së ndalimit të shërbimit të “Forcës së Posaçme Shigjeta”, pasi mbanin sende të kundraligjshme në mjet (2 armë zjarri pa leje), por janë larguar me shpejtësi me mjet, duke u bërë burim aksidenti e duke u përplasur edhe me 4 mjete të tjera në rrugë duke iu shkaktuar dëme materiale dhe pas ndjekjes nga ana e shërbimeve të Policisë këta shtetas janë ndaluar në rrugicat e rrugës “Jordan Misja”, ku dhe u bë arrestimi në flagrancë i tyre.

Gjithashtu nga ana e shërbimeve të Policisë janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 2 armë zjarri të llojit “Pistoletë”, të hedhura prej shtetasve të lartpërmendur pasi braktisën mjetin, në oborrin e një banese dhe në një rrugicë.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur për veprat penale “Prodhim dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak”, “Shkatërrim prone” dhe “Mosbindja ndaj urdhërit të punonjësit të Policisë”, parashikuar nga nenet 278, 150 dhe 242 të Kodit Penal.

Aksidenti me 7 makina në Tiranë, gjykata jep vendimin për 2

Aksidenti me 7 makina në Tiranë, gjykata jep vendimin për 2