12 Gusht 2019, 17:54

The heat is over, here the rains start

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

XING

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

Fundjava që lamë pas dhe dita e sotme shënuan kulmin e temperaturave më të larta të verës, plot 41.6 gradë celcius. Por të mërkurën vapa merr fund dhe fillojnë rreshjet e shiut.

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

“3 valë të nxehti kemi pasur gjatë kësaj vere dhe kjo është e fundit. Parashikohet të marr fund ditën e mërkurë ku pritet të ketë vranësira dhe shira në territorin shqiptar sidomos gjatë pjesës së dytë të së mërkurës duke sjellë edhe rënie të temperaturave me të paktën 4 gradë celcius. Duke bërë që 15 ditëshin e dytë të gushtit vlerat termike të luhaten në 33 gradë afër vlerave normale klimaterike të muajit që ne ndodhemi”, thotë metereologe Adiola Bani për "Top Channel.

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat

Merr fund vapa, ja kur fillojnë shirat