21 Qershor 2023, 16:17

Zhdukja e nëndetëses që po shihnin rrënojat e Titanikut: Kanë më pak se 1 ditë oksigjen

Zhdukja e nëndetëses që po shihnin rrënojat e Titanikut: Kanë më pak se 1 ditë oksigjen

XING

Zhdukja e nëndetëses që po shihnin rrënojat e Titanikut:

Pesë persona kanë humbur kontaktet pas zhytjes së një nëndetëseje të dielën. Nëndetësja ishte më shumë se në gjysmë të rrugës drejt rrënojave të Titanikut, kur humbi kontaktet.

Pesë burrat në bord përfshijnë biznesmenin britanik Hamish Harding, 58 vjeç, biznesmenin britaniko-pakistanez, Shahzada Dawood, 48 vjeç dhe djalin e tij Suleman, 18 vjeç, eksploruesin francez Paul-Henry Nargeolet, 77 vjeç dhe Stockton Rush, 61 vjeç.

Zoti Rush është shefi ekzekutiv i OceanGate, kompania që zotëron anijen Titan dhe zhvillon turne për të parë rrënojat e Titanikut.

Grupi u mbyll brenda nëndetëses duke përdorur bulona të jashtme, që do të thotë se ata nuk mund të shpëtojnë prej tij vetë, edhe nëse ai rishfaqet.

Misioni është kompleks dhe nuk ka pasur asnjë komunikim nga nëndetësja Titan e OceanGate.

Zhdukja e nëndetëses që po shihnin rrënojat e Titanikut:

Autoritetet e kërkimit vlerësojnë se nëse anija mbetet e paprekur, mund të ketë më pak se një ditë oksigjen që do të thotë se furnizimet do të mbarojnë rreth orës 10:00 të enjten.

Tani kërkimi për një anije zhytëse që u zhduk pranë rrënojave të Titanikut është zhvendosur pasi u dëgjuan zhurma në zonë. Një aeroplan kanadez P-3 - duke përdorur bova sonar - dëgjoi tinguj nënujorë, të cilët ekspertët e Marinës amerikane po i analizojnë tani. Ekuipazhet kanë qenë duke eksploruar burimin e zhurmës në një pjesë të largët të Atlantikut të Veriut.

Rojet bregdetare amerikane nuk dhanë detaje të mëtejshme se cilat mund të jenë zhurmat. Sipas një memorandumi të brendshëm të qeverisë amerikane të parë nga disa media, të martën u dëgjuan përplasje në intervale prej 30 minutash.

Kërkimet janë vendosur në zonë, por nuk kanë gjetur asgjë.

Ekspertët e detit i thanë BBC-së se është e vështirë të përcaktohet se cilat mund të jenë këto zhurma pa parë të dhënat dhe komandanti që drejtonte kërkimin konfirmoi gjithashtu se burimi ishte i panjohur.

Zhdukja e nëndetëses që po shihnin rrënojat e Titanikut:

"Ekuipazhet tona po punojnë gjatë gjithë kohës për të siguruar që ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të lokalizuar Titanin dhe pesë anëtarët e ekuipazhit," tha më parë kapiteni i rojes bregdetare Jamie Frederick.

Agjencitë amerikane dhe kanadeze, marina dhe firma tregtare në det të thellë po ndihmojnë të gjitha operacionin, i cili po drejtohet nga Bostoni në Massachusetts. Kjo ka përfshirë përdorimin e avionëve ushtarakë dhe një nëndetëse, si dhe bovave sonar që hidhen nga avionët ose anijet në sipërfaqen e oqeanit për kërkime akustike nënujore.

Titaniku, i cili ishte anija më e madhe e kohës së tij, goditi një ajsberg në udhëtimin e tij të parë nga Southampton në Nju Jork në vitin 1912. Nga 2200 pasagjerët dhe ekuipazhi në bord, më shumë se 1500 vdiqën.

Mbetjet e tij janë eksploruar gjerësisht që kur u zbuluan në 1985.

OceanGate Expeditions i ngarkon mysafirët 250,000 dollarë për një vend në ekspeditën e saj tetë-ditore për të parë rrënojat e famshme.

Burimi: BBC